Duyurular

REKTÖR AĞIRAKÇA’DAN ’BARIŞ VE KARDEŞLİK’ YEMEĞİ 21-02-2015

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça tarafından üniversitede görev yapan akademik ve idari kadro mensuplarına ’Barış ve kardeşlik’ dayanışma yemeği verildi.


Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça tarafından üniversitede görev yapan akademik ve idari kadro mensuplarına yönelik düzenlediği ’Barış ve kardeşlik’ yemeği samimi ve sıcak bir atmosferde geçti. Yemekte teşekkür konuşması yapan Rektör Ağırakça, iki aylık süre içinde Mardin Artuklu Üniversitesi için yapılan akademik, fiziki ve altyapı çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Konuşmasında sık sık birlik, kardeşlik ve sevgi vurgusunu yapan Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, uzlaşının, dayanışmanın Mardin’de bir gelenek olduğunu ve bu kadim şehrin binlerce yıllık sokaklarında dolaşırken bu geleneğin birçok kültürü kucakladığını ve sımsıkı bağrına bastığını ifade etti. Mardin Artuklu Üniversitesi’nin, bu kadim geleneğin doğal mirasçısı olduğunu ve çok kültürlülüğün şekillendirdiği Mardin’de dilleri, dinleri ve kültürleri el ele tutuşturup, üniversitede bilimle buluşturacağının altını çizen Ağırakça, bu ilkelerle hareket eden, bilim üreten, sevginin ve barışın dilini kullanan, herhangi bir gruba ya da kitleye ayrıcalığın tanınmadığı bir üniversite olmanın teminatını verdi. Konuşmasında, akademide cepheleşmenin ve ayrışmanın ortaya çıkardığı karartıcı tablo yerine bilgiyi ön planda tutan, bilimle anılan ve kendi bünyesine katacağı yeni fakülte ve bölümlerle takdir edilen bir üniversite için herkesin el birliğiyle mücadele vereceğine inancının tam olduğuna değinen Ağırakça, "Yönetimimizde ayrımcılık olamaz, Hepimiz bir tarağın dişleri gibiyiz ve gönlümüz herkesi kucaklayacak kadar geniştir. Bizim tek gayemiz üniversitenin terakkisi, bilim ve araştırma yuvası olmasıdır. Sevgi, kardeşlik ve birlik ortamı sağlanırsa ilmin önünde coğrafi, fiziksel veya zihinsel bir sınırın olmadığını düşünüyor ve hep birlikte bunu sağlayacağız" dedi.
Uzun zamandır akademik aile olarak üniversite çalışanlarıyla bir araya gelmeyi planladığını ancak yoğun çalışma ve ziyaretlerden buna fırsat bulamadığını aktaran Prof. Dr. Ağırakça, önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek Rektörlük seçimine de işaret ederek, "Bu yemeğin bazıları tarafından farklı yorumlanabileceğini tahmin ediyorum ama önemsemiyorum da… Ben Habil’in Kabil’e dediği gibi ’Eğer, öldürmek için bana el kaldırırsan bile, ben öldürmek için sana elimi kaldırmam, doğrusu ben dünyaların rabbi Allah’tan korkarım.’ düsturuyla hareket ediyorum" diye konuştu. 

 

Milliyet.com.tr sitesinde yayınlanan haberin linkine ulaşmak için tıklayınız. 

TV PROGRAMLARI

  • İNTERPOL'DEN KARADAVİ İÇİN KIRMIZI BÜLTEN - KANAL A HABER MERKEZİ AHMET AĞIRAKÇA TELEFON BAĞLANTISI
  • MISIR DEVLET BAŞKANI KARADAVİ İÇİN KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARDI - KANAL A ANA HABER TEL. BAĞLANTISI
  • KÜRT MESELESİNE İSLAMİ ÇÖZÜM ÇALIŞTAYI, ÇÖZÜM SÜRECİ KANAL A HABER MERKEZİ TELEFON BAĞLANTISI
  • ''PROF. DR. AHMET AĞIRAKÇA ÇÖZÜM SÜRECİNE KATKI YAPACAĞINI SÖYLEDİ '' - TRT HABER ÖĞLE HABERLERİ CANLI ÇEKİM
  • MISIR KARADAVİ HAKKINDA KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARDI - KANAL A HABERLER TELEFON BAĞLANTISI
  • AVUSTURYADAKİ TARTIŞMALI İSLAM TASARISINA ONAY - FİNLANDİYANIN RADYODAN KURAN YAYINI YAPACAK OLMASI - KANAL A HABERLER TELEFON BAĞLANTISI
  • Ahmet AĞIRAKÇA - Türkiye'nin Nabzı | Fıtrat ve Kadın-Erkek Eşitliği
  • Türkiye'nin Nabzı - İdeal Evlilik - Ahmet Ağırakça - 28 Temmuz 2013